Kouzlo světla letos nebude
Lounský festival Kouzlo světla si dává po dvou úspěšných ročnících pauzu. V minulých letech přilákala díla předních tvůrců audiovizuálního umění do ulic tisíce návštěvníků, letos se ale organizátoři ze Spolku Sýkora 2020 rozhodli netříštit síly a plně se věnují realizaci projektu "Sýkorova piazzetta" před Vrchlického divadlem v Lounech. 

"Je nám líto, že letos umělci kouzlit se světlem v tradiční červencový termín v lounských ulicích nebudou, ale rozhodli jsme se naplno zabývat naším hlavním záměrem, a to pomoci městu Louny s realizací projektu. Jednáme s partnery, sponzory a milovníky výtvarného umění ve veřejném prostoru, kteří se chtějí na uskutečnění finančně podílet. Vedle toho je uspořádání festivalu velmi finančně a technicky natolik náročné, že bychom nebyli schopni zaručit nejvyšší kvalitu. Nechceme dělat festival, který by byl slabší než předchozí ročníky," uvedla předsedkyně spolku Sýkora 2020 Jolana Planičková. 

Spolek Sýkora 2020 se tak naplno věnuje veřejné finanční sbírce, jejíž výtěžek půjde na úpravu prostranství před lounským divadlem, kde bude umístěna černobílá geometrická kompozice světoznámého umělce a lounského rodáka Zdeňka Sýkory. Na sbírkovém účtu je přes 450 tisíc korun. Celý výtěžek sbírky předá spolek městu Louny, které je investorem projektu. 

Město Louny připravuje realizaci projektu na jarní a letní měsíce. V současné době běží výběrové řízení na zhotovitele. Pokud vše půjde podle plánu, "Sýkorova piazzetta" bude hotová na podzim letošního roku. Spolek Sýkora 2020 připravuje slavnostní odhalení se zajímavým programem a hosty. O aktuálním termínu a programu budeme včas informovat.

 

Ohlédnutí za loňským ročníkem:

V pátek 14. července 2017 se v Lounech uskutečnil druhý ročník festivalu Kouzlo světla. Se světlem kouzlili přední umělci audiovizuálního umění. Akci navštívili tisíce lidí. 

Program druhého ročníku byl opět zaměřený na umění pracující se světlem a architekturou. Světelné a zvukové instalace připravil Amar Mulabegović, Jan Šíma, Martin Pošta, Jan Hladil, Roman Dušek, František Pecháček, Pavel Mrkus, Jakub Nepraš, Rony Plesl, Gabriela Prochazka a František Bartoň.


 

Instalace Monolith studia Hyperbinary. Foto: © Jiří Jiroutek

Festival připravil spolek Sýkora 2020 ve spolupráci s kulturními institucemi města Loun a za jeho finanční podpory. Generálním partnerem projektu byla Nadace firmy ČEZ. Děkujeme všem partnerům a sponzorům festivalu, bez nichž bychom akci nebyli schopni uspořádat. 

Budeme rádi za pomoc s financováním pokračování. K tomuto účelu je zřízen transparentní účet, na který každý může přispět libovolnou částkou 2601150644/2010. 

Více o druhém ročníku festivalu, jednotlivých umělcí a sponzorech se dozvíte na www.kouzlosvetla.cz

Fotografie a atmosféru 1. ročníku festivalu, který se konal v roce 2016, si připomeňte ZDE.