Spolek Sýkora 2020 vznikl v Lounech v červnu roku 2015. Jeho cílem je získat podporu pro vytvoření “Sýkorovy piazzetty” před lounským divadlem podle návrhu architekta Josefa Pleskota a Lenky Sýkorové (na vizualizacích spolupracoval Andrej Škripeň). Projekt by měl být realizován nejpozději do roku 2020, kdy uplyne sto let od narození významného umělce a lounského rodáka Zdeňka Sýkory.

O realizaci některého Sýkorova díla ve veřejném prostoru města Loun se uvažuje již téměř deset let, z předchozích plánů ale vždy sešlo. V roce 2014 město zadalo vypracování studie na úpravu prostranství před Vrchlického divadlem s využitím Sýkorovy geometrické kompozice z roku 1962, kterou navrhl na kovovou protipožární oponu tehdejšího divadla. Tato unikátní opona se ovšem během rekonstrukce divadla v letech 2001–2003 ztratila, zřejmě skončila ve sběrných surovinách. Nyní ji připomíná pouze velkoformátová fotografie ve vstupní hale.

Jolana Planičková, předsedkyně spolku Sýkora 2020: Cílem našeho spolku je stát se partnerem města Loun a pomoci se zajištěním dostatečného finančního obnosu pro realizaci náměstíčka. Projekt piazzetty si zaslouží širší pozornost a jistě osloví nejen milovníky umění, ale stane se také významným turistickým lákadlem. Zdeněk Sýkora proslavil svou tvorbou město Louny u nás i ve světě a piazzetta bude důstojnou připomínkou jeho celoživotního díla.

Josef Pleskot, architekt: Osobně si myslím, že když Zdeňka Sýkoru uznal celý svět, měly by jej Louny také uznat, ale nejen to, vpravdě by jej měly oslavit.