Petiční arch

Vize spolku Sýkora 2020 Informační léták

Kdo jsme a cíl spolku Sýkora 2020

Červenec 2015 Kouzlo světla rozzáří Louny

Leden 2017 Josef Pleskot položí na piazzettu divadla dílo Zdeňka Sýkory

Září 2017 Sbírka na úpravu piazzetty Vrchlického divadla s použitím díla Zdeňka Sýkory

 


Květen 2018 Spolek Sýkora předá městu Louny 1,4 milionu korun na úpravu divadelní piazzetty

Spolek Sýkora 2020 předá městu Louny částku 1,4 milionu na úpravu piazzetty Vrchlického divadla, která bude mít podobu černobílé geometrické kompozice malíře Zdeňka Sýkory. Jde o prostředky vybrané ve veřejné finanční sbírce. „Na realizaci projektu přispěly desítky lidí a firem nejenom z Loun, ale z celé České republiky. Dárci poslali na sbírkový transparentní účet částky ve výši od stovek korun po stovky tisíc korun. Všem moc děkujeme. Veškeré prostředky z této sbírky jsou určeny jen na realizaci projektu a předáme je městu Louny, které je investorem projektu,“ uvedla předsedkyně Spolku Sýkora 2020 Jolana Planičková.

Finanční sbírka tímto krokem ale nekončí. „Uvědomujeme si finanční náročnost projektu a věříme, že se nám podaří oslovit další dárce,“ dodala Jolana Planičková.

Jedním z velkých dárců je Nadace Charty 77. „Podpořit veřejnou sbírku na úpravu prostoru před Vrchlického divadlem v Lounech, kde bude umístěna trvalá památka a vzpomínka na zdejšího vynikajícího rodáka   a umělce docenta Zdeňka Sýkoru, to byla otázka, na kterou Správní rada Nadace Charty 77 odpověděla za dvě vteřiny. Jednohlasně ano, zaznělo. Nádherná piazzetta před divadlem připomene jeho dílo z roku 1962, které bylo vytvořeno pro oponu divadla a nezachovalo se. Louny se tak konečně zařadí mezi města, kde lze dílo Zdeňka Sýkory ve veřejném prostoru najít. Praha, švýcarská Basilej, nizozemský Gorinchem. Nadace Charty má ale ještě jeden důvod, proč této dobré věci pomoci. Zdeněk Sýkora spolu se svojí ženou Lenkou od roku 1993 podporují náš projekt Aukční salon pro Konto Bariéry. Proběhlo již třináct výstav a aukcí, a tak jsem si uvědomila, že jsem v pohostinné kuchyni u Sýkorů v Hilbertově ulici seděla již třináctkrát a také jsem si odtud vždy odvážela nádherné dary, které byly ozdobou každé naší aukce. Dá se za takovou přízeň vůbec poděkovat? Jen penězi určitě ne,” uvedla ředitelka Nadace Charty 77 a Konta Bariéry Božena Jirků. (Vyjádření dalších podporovatelů na www.sykora2020.cz/podporuji-nas/)

Významnou sumou přispívá Lenka Sýkorová, manželka Zdeňka Sýkory, která daruje spolku a městu Louny 850 tisíc korun. „Chápu, že investice z veřejných prostředků do kultury nikdy nebudou rozpočtovou prioritou, město není tak bohaté. Rozhodla jsem se tedy projekt finančně podpořit. Těším se a spolu se mnou všichni Sýkorovi přátelé a obdivovatelé, až se už brzy po piazzettě projdeme. Černobílá kompozice se jistě stane charakteristickou dominantou Loun i z pohledu družice Google Maps.“

K realizaci projektu dojde v letošním roce. Zakázku za 5 750 000 Kč (6 957 500 Kč s DPH) získala děčínská společnost Sanex CZ, s.r.o. Stavební práce započnou v červnu a potrvají do září. Základ piazzetty bude tvořit betonová deska, finální vrstva bude epoxidová stěrka, která umožní přesné narýsování geometrické kompozice a probarvení černou a bílou, jak vyžaduje umělecký návrh díla. Nebude to tedy vyskládaná mozaika, ale „namalovaný“ obraz. Součástí projektu je také úprava vstupu do Galerie města Loun, která se nachází v suterénu divadla, na bezbariérový.

Spolek Sýkora 2020 připravuje slavnostní odhalení piazzetty na sobotu 3. listopadu se zajímavými hosty. Součástí slavnosti bude také vernisáž výstavy Zdeňka Sýkory v GAMLu. Nebude chybět audiovizuální show s tematikou města Loun.

Piazzetta bude mít podobu černobílé geometrické kompozice, kterou v roce 1962 na divadelní protipožární oponu navrhl malíř Zdeněk Sýkora. Unikátní dílo se ale nedochovalo, zmizelo během rekonstrukce divadla v letech 2001 – 2003. Návrat díla na piazzettu navrhl oceňovaný architekt Josef Pleskot a Lenka Sýkorová.

Spolek Sýkora 2020:
O realizaci některého Sýkorova díla ve veřejném prostoru města Loun se uvažuje přes deset let, z předchozích plánů ale vždy sešlo. V roce 2013 si Město Louny pod vedením starosty Radovana Šabaty objednalo u architektonického studia AP ATELIER Josefa Pleskota studii na základě návrhu úpravy piazzetty Vrchlického divadla. Záměrem byla vzpomínka a připomenutí lounského významného rodáka malíře Zdeňka Sýkory. V červnu 2015 vznikl Spolek Sýkora 2020, který se kromě veřejné propagace projektu rozhodl oslovit partnery a sponzory, kteří by se na realizaci finančně podíleli.

Předsedkyně Spolku Sýkora 2020 Jolana Planičková
www.sykora2020.cz
e-mail: spolek@sykora2020.cz
Tel: 602 685 025

 

Zisk ocenění v soutěži veřejných sbírek na obnovu památek

Spolek Sýkora 2020 uspěl v soutěži veřejných sbírek na opravu památek MÁME VYBRÁNO. Získal třetí místo v kategorii Cena redakce PROPAMÁTKY. Spolek pořádá veřejnou finanční sbírku na rekonstrukci prostranství před Vrchlického divadlem v Lounech, které bude mít podobu černobílé geometrické kompozice malíře Zdeňka Sýkory.

„Z ocenění, které se uděluje za inspirativní prezentaci sbírek, máme velkou a velmi si ho vážíme. Zasloužil se o něj celý tým spolku,“ uvedla předsedkyně Spolku Sýkora 2020 Jolana Planičková.

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo 29. května v dominikánském klášteře v Praze. Spolek Sýkora 2020 zabodoval v kategorii, kde kvalitu prezentace finančních sbírek posuzovali redaktoři pořadatele. Soutěž pořádá Institut pro památky a kultury od roku 2012.

Projekt MÁME VYBRÁNO upozorňuje na příběhy památek, které se daří zachraňovat a opravovat za pomoci veřejných sbírek. Soutěží se ve třech kategoriích – finančně nejúspěšnější sbírka, Cena veřejnosti a Cena redakce PROPAMÁTKY, více na www.propamatky.info a www.mamevybrano.cz

Spolek Sýkora 2020 finanční sbírku vyhlásil v září roku 2017. Doposud se podařilo vybrat přes 1,5 milionu korun. Celý výtěžek je určen na realizaci úpravy piazzetty před Vrchlického divadlem. Výtěžek spolek předá městu Louny.